NABOŻEŃSTWA MAJOWE

Pośród znanych i cenionych nabożeństw maryjnych, zwłaszcza w Polsce jest Nabożeństwo Majowe. Maj uznawany powszechnie za najpiękniejszy miesiąc w roku, poświęcony jest w kościele Maryi.

Pierwsze Nabożeństwo Maryjne odprawiono w maju 1784 roku w kościele oo.Kamilianów we włoskiej prowincji Ferraro.  W Polsce pierwsze Nabożeństwa Majowe wprowadzili Ojcowie Jezuici w Tarnopolu w 1838 roku.  Rok później we Lwowie została wydana pierwsza książka o nabożeństwach majowych. Z czasem nabożeństwo majowe na stałe zakorzeniło się na naszych ziemiach.

Na polskiej ziemi rozsiane są liczne figury i kapliczki przydrożne. Spotykamy je wśród domów, kościołów, na rozstajach dróg , wśród rozległych łąk i szczytów górskich. To świadectwo wiary naszych przodków i przynależności do wspólnoty Kościoła Katolickiego.  W miesiącu maju te wszystkie kapliczki ożywają, jednoczą wiernych na modlitwie śpiewem litanii i pieśni maryjnych. Ten zwyczaj wciąż trwa. Zadbajmy aby był przekazywany młodszemu pokoleniu. Maryja jest ciągle obecna pośród nas . A szczególnie w czasie Nabożeństw Majowych, przez śpiew Litanii Loretańskiej zwracamy się do Niej i wzywamy jako Matkę łaski Bożej.

NABOŻEŃSTWA  MAJOWE
w tygodniu – 18.00
niedziela i święta – 17.00
 


Komentarze są zamknięte.