NADZWYCZAJNY MIESIĄC MISYJNY

Papież Franciszek ogłosił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, z okazji setnej rocznicy opublikowania przez Benedykta XV Listu apostolskiego Maximum illud.  Tematem miesiąca będą słowa  „Ochrzczeni i posłani” zwracające uwagę na powszechną misyjność Kościoła. Papież prosi by Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny był „intensywnym i owocnym czasem łaski”

Różaniec misyjny
Początki różańca misyjnego sięgają XIX wieku. We Francji Paulina Jaricot skupiła wokół siebie osoby zainteresowane ewangelizacją narodów. Organizowała je w piętnastoosobowe grupy, z których każda osoba zobowiązywała się do rozważania i odmawiania codziennie jednej –  otrzymanej tajemnicy. Pragnęła otoczyć modlitwą różańcową cały świat.
Różaniec misyjny przypomina nam o intencjach misyjnych i o tym, że cały Kościół jest misyjny. Gdy mówimy lub myślimy o Misjach wyobrażamy sobie ludzi, którzy jeszcze nie znają Boga i misjonarzach, misjonarkach pracujących na całym świecie. Każda dziesiątka  różańca misyjnego jest oznaczona innym kolorem symbolizującym jeden z kontynentów.

Kolor zielony – nawiązuje do zieleni afrykańskich lasów tropikalnych oraz jest kolorem nadziei.
Kolor czerwony –  podkreśla kolor skóry Indian, rdzennych mieszkańców Ameryki.
Kolor biały  – oznacza kolor skóry Europejczyków.
Kolor niebieski –  symbolizuje wody chrztu i wody Oceanu Spokojnego , na którym rozsiane są liczne wyspy. Możecie popatrzeć na mapę. Australia jest zewsząd otoczona wodami.
Kolor żółty –  przypomina ludy Azji, najliczniejsze na świecie. Często też porównuje się ich skórę do koloru żółtego.

Odmawianie modlitwy różańcowej na takim różańcu, przypomina nam o tych którzy czekają na naszą modlitwę. To oni w naszym imieniu idą i głoszą Ewangelię. Dlatego niech codziennie towarzyszy nam świadomość, że nasza modlitwa może komuś pomóc. Ta modlitwa niech będzie dla nich siłą w dalekich stronach świata.


Komentarze są zamknięte.