Św. Jan Nepomucen

PATRONEM PARAFII FAJSŁAWICE JEST ŚW. JAN NEPOMUCEN

Św. Jan Nepomucen żył w XIV w Czechach. We wczesnym dzieciństwie został cudownie uleczony dzięki modlitwom rodziców, którzy w podzięce ofiarowali go na służbę Bogu. Był kanonikiem katedry św. Wita w Pradze oraz wikariuszem arcybiskupa Pragi. Bywał zapraszany na dwór królewski, rozstrzygał spory i uczynił wiele dobrego dla swoich wiernych. Niebawem został również spowiednikiem królowej Zofii.

Jego śmierć owiana jest legendą, która głosi, że król Wacław zwrócił się do św. Jana z żądaniem wyjaśnienia, z czego spowiadała się królowa. Ponieważ odmówił, został wtrącony do więzienia. Skazano go na tortury, a potem z rozkazu króla Wacława zrzucono z mostu Karola do Wełtawy, w dniu 20 marca 1393 roku.  Legenda podaje, że w miejscu jego utopienia pojawiło się na wodach Wełtawy światło, które pozwoliło odnaleźć zwłoki, a na niebie zapłonęło pięć gwiazd.

Przedstawiany jest jako kanonik, z krucyfiksem ułożonym na przedramieniu. Nieraz przedstawiany jest z palcem na ustach, zapieczętowanym listem lub zamkniętą kłódką (symbole tajemnicy spowiedzi), z pięciogwiezdnym niebem nad głową.

Uważany jest za patrona mostów, przepraw, opiekuna życia rodzinnego, orędownika dobrej spowiedzi, sławy i honoru. Proszono go również o obronę przed obmową, zniesławieniem i pomówieniem.

Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury św. Jana Nepomucena można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.

Św. Janie Nepomucenie – patronie nasz, módl się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej. AMEN